Ustawianie wskazań
i regulacja dokładności chodu zegara.

Gdy zabierałem się do pisanie tej trzeciej części obsługi zegara nie myślałem, że objętościowo jest to tak wiele. Koniec końców wyjdzie mi kilka części. Na razie umieszczam dwie: ustawianie wskazań godzin i regulację dokładności chodu. Dalsze nastąpią (już są!) , bowiem wskazania zegara to nie tylko czas godzinowy wskazywany przez wskazówki. To także czas wskazywany akustycznie przez wybijanie na dzwonkach. To także wiek księżyca ale i dzień tygodnia czy też miesiąca, czy też inne wskazania astronomiczne. Zegary miewają także, można by powiedzieć, program rozrywkowy („ ...z dziecinną radością pociągnął za sznurek...").
I tak to w tym pisaniu pojawi
ł mi się taki sam problem jak w trakcie naprawy zegara: sam mechanizm chodu w zegarze, który ma także inne funkcje, jest najprostszą jego częścią. Wszystkie te dodatkowe mechanizmy składają się z większej liczby części i są o wiele bardziej zawodne mechanicznie. Wymagają także regulacji ze strony użytkownika, cierpliwości zatem.
Tak na wszelki wypadek, bo nie wiadomo, kto i w którym miejscu zacznie lekturę tych zapisków, przypomnę podstawową ich zasadę: wszystko, co piszę, jest efektem moich doświadczeń z zegarami, którymi ilustruję tekst. W znakomitej większości są to zegary domowe, najpóźniej z początku dziewiętnastego wieku. Być może jest to pewne ograniczenie, trudno.
2005©2017
  Zb. Roman