Wrzeciono


Jako trzecie pióro postanowiłem zrobić coś dla siebie. To musiało być coś masywniejszego i kształt wrzeciona okazał się dobry. Przy długości 160 mm i maksymalnej średnicy 18 mm jest to spory przedmiot, ale wygodny w ręku.
Skuwka i korpus są wykonane z blachy mosiężnej pokrytej żywicą epoksydową z bursztynem a wydłużona sekcja z bakelitu.
Jako system napełniania zastosowałem rozwiązanie strzykawkowe z teleskopowym prętem tłoka dzięki czemu pojemność zbiorniczka atramentu jest większa.
Wrzeciona szylkretowe.

Szylkret  by
ł wykorzystywany jako materiał wykończeniowy, tak na meblach jak i drobnych przedmiotach użytkowych. Cienkie, o grubości od 1 do 2 mm, płytki pozyskiwane ze skorupy żółwia były przyklejane na kolorowych podkładach. Kilka razy zdarzyło mi się konserwować przedmioty, gdzie zastosowano tę dekorację i konieczne było uzupełnienie brakującego szylkretu. Współcześnie szylkret jest niedostępny i jego przetwarzanie jest zabronione przez CITES i musiałem zastosować jakiś zastępczy materiał. Dobrym rozwiązaniem okazała się żywica epoksydowa odpowiednio zabarwiona by uzyskać charakterystyczny plamiasty wzór.

Na Boże Narodzenie 2016 postanowiłem zrobić moim czterem przyjaciołom pióra w prezencie a ponieważ łączy nas zainteresowanie kolekcjonerskie zabytkowymi przedmiotami to pomyślałem, że dekoracja szylkretowa będzie odpowiednia. A forma pióra
- miałem już wypróbowane wrzeciono.
Pióra te mają taką samą budowę zewnętrzną i wewnętrzną, różnią się kolorem podkładu, na którym jest położona imitacja szylkretu.
Z czterech kolorów podkładu trzy to typowe podkłady szylkretowe: czerwony, złoto-żółty i zielony. Niebieskiego nigdy nie widziałem, ale jego użycie miało znaczenie dla obdarowywanego (podobnie zresztą jak i pozostałe kolory dla poszczególnych panów). Wykonując imitacje szylkretowe posiłkowałem się moimi zdjęciami dokumentacyjnymi.
2005©2017
  Zb. Roman