Stanley N° 98 i N° 99 - produkcja amerykańska, początek XX wieku

długość stopy - 98 mm
grubość stopy -   4 mm
szerokość noża -  9 mm
waga - 200 g

Para, lewy (N° 99) i prawy (N° 98), specjalistycznych hebelków służących do obróbki krawędzi rowków.

Jak zwykle, w przypadku bardzo specjalistycznych narzędzi, mogą się one wydawać nadmiarem luksusu, czymś, co głównie zajmuje miejsce w szufladzie, czy też na półce. Trochę tak jest, ale w przypadku, gdy są akurat potrzebne pozwalają na szybkie i precyzyjne wykonanie pracy, która w razie ich braku byłaby bardzo uciążliwa a i efekty byłyby mniej zadowalające. Nieprzyjemnym ograniczeniem ich możliwości jest dosyć wąski nóż, który pozwala na opracowywanie rowków o maksymalnej głębokości 9mm. Niemniej w większości sytuacji to wystarcza, odpowiednie poszerzenie pęknięcia wzdłużnego deski, by wstawić flek, jest dosyć szybkie, gdy użyje się tych narzędzi.

Przednia część płozy hebelka, ta bezpośrednio przed nożem, może być ustawiona w trzech wersjach.

Ułożenie podstawowe to pełna długość płozy, w którym to płoza wystaje poza korpus hebelka. To ułożenie jest bardzo korzystne w przypadku opracowywania rowka przelotowego.

Ułożenie ze zredukowaną do 5mm płozą przed nożem. Korzystne w przypadku rowka, który nie jest przelotowy. To krańcowe 5mm trzeba dociąć innym narzędziem (nożem, dłutem).

Potencjalnie możliwe jest także pracowanie ze zdemontowaną płozą przed nożem. Posługiwanie się hebelkiem staje się bardzo trudne, nawet, jeśli bardzo dokładnie dociskać tył hebelka do obrabianej powierzchni to nóż (nawet minimalnie wysunięty) ma tendencję do "nurkowania" w drewno. W praktyce używam tych hebelków w tej postaci tylko do finalnych docięć nieprzelotowych rowków po ich opracowaniu hebelkiem ze zredukowaną płozą.

2005©2017
  Zb. Roman