Stanley N° 78 - wersja produkcji angielskiej, firma Woden
długość - 215mm
szerokość - 38mm
waga - 1900g
kąt nachylenia ostrza - 45°

Popularny model kątnika, kopiowany przez wiele firm.
Hebel ten jest dosyć uniwersalny. Podstawowa funkcja tego hebla jest taka sama jak klasycznego, drewnianego kątnika. Hebel ma dosyć skuteczny system ustawiania noża, jest on blokowany za pomocą śruby a prosta dźwignia pozwala regulować wysuw noża. Trzeba mocno dokręcić śrubę blokującą nóż by się nie chował w trakcie pracy.

Z prawej strony hebla jest ogranicznik głębokości. Jest on blokowany jedną śrubą, dzięki prowadnicy (wyżłobienie w kadłubie hebla, wypust w ograniczniku) jest bardzo stabilny. Także z prawej strony jest nóż do nacinania drewna w przypadku pracy w poprzek włókien. Jest to okrągła płytka zamocowana do korpusu za pomocą śruby widoczna poniżej ogranicznika głębokości.

Z lewej strony hebla montowana jest, za pomocą dwu prętów wkręcanych w korpus, boczna prowadnica. To rozwiązanie jest odstępstwem od oryginalnej konstrukcji Stanleya, tam bowiem jest tylko jeden pręt i prowadnica jest krótsza. Prowadnica, w połączeniu z ogranicznikiem głębokości pozwala wykonywać tym heblem wręgi bez wstępnego nacinania piłą.

Możliwe jest także zamocowanie noża (po zdemontowaniu gałki) w przednim gnieździe hebla, takie położenie jest nazywane po angielsku bullnose (byczy nos) i pozwala na bliższe dojechanie heblem w przypadku opracowywania wręgi bez przelotu. Oczywiście nadal pozostaje odcinek krańcowy, do którego nie dotrze nóż hebla i trzeba go usuwać dłutem. Z tego powodu funkcja byczego nosa jest dla mnie dosyć wątpliwa, całkowitym rozwiązaniem tego problemu są możliwości hebli Record 311 i Stanley 92.

2005©2017
  Zb. Roman