Hebel Primus Reform
Gdyby to była zagadka rysunkowa (taka, jakie kiedyś były dosyć popularne w gazetach) polegająca na wskazaniu elementów, które nie pasują do hebla to nie zdziwiłbym się, gdyby cztery elementy obecne na zdjęciu z lewej były uznawane jako przypadkowo dołożone. Elementy te to: nagwintowany pręt, gałka, podkładka i sprężyna. To podejrzenie byłoby niepoprawne, zestaw obok to elementy składowe unikalnej konstrukcji hebla Primus Reform firmy E.C. Emmerich (E.C.E.), Niemcy. Ten egzemplarz pochodzi z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, model ten jest produkowany do dzisiaj (na szczęście!).
Podstawowe parametry:
długość - 225mm,
szerokość - 45mm,
waga - 1200g,
kąt nachylenia ostrza - 45°.

Kadłub hebla wykonany z drewna czereśniowego, doklejana stopa z drewna lignum vitae.
Typowy hebel gładzik.
Jednym z podstawowych atutów tego hebla są możliwości regulacyjne. Podstawowa regulacja dotyczy wysunięcia noża. Zdjęcie obok ilustruje konstrukcję tej regulacji. Składa się ona z owych dziwnych, nietypowych elementów, o których była mowa we wstępie. Tworzą one wraz elementami hebla układ, który dociska nóż do kadłuba i  warunkuje jego wysunięcie. Dociskanie noża do kadłuba jest realizowane przez poziomy element B (nagwintowany z jednej strony pręt), który z jednej strony jest zaczepiony za nóż a z drugiej jest dociągany do tyłu hebla za pomocą nakręcanej gałki, która ma opór w kadłubie hebla poprzez sprężynę. Ułożenie noża na klinowej płaszczyźnie powoduje jego przesuwanie się do góry, ten ruch jest ograniczany przez pokrętło A regulacji wysunięcia noża, które opiera się o poziomy pręt B. Może brzmi to skomplikowanie, ale działa zupełnie dobrze.
Kolejna regulacja pozwala na ustawienie ostrza względem boków hebla, mówiąc inaczej: umożliwia ustawienie ostrza tak by wysunięte ostrze było równoległe do stopy, co zapewnia równomierny wiór na całej szerokości hebla. Służy do tego element z napisem REGULATOR, jest to dźwigienka, która zapierając się o boki gniazda kadłuba przesuwa nóż, którego punktem obrotu jest zaczep elementu B.
Trzecia, ostatnia, regulacja dotyczy wielkości szczeliny. Służy do tego ruchomy fragment stopy hebla przed nożem. Jego przesunięcie jest możliwe po poluzowaniu śruby, która jest umieszczona między gniazdem kadłuba a uchwytem.
Możliwości regulacyjne hebla oraz jego masywny nóż ze stali chromowo-wanadowej pozwalają uzyskiwać naprawdę cienki wiór (rzędu 0,6-0,7mm). Dzięki temu opracowywana powierzchnia jest wspaniale gładka, nawet w przypadku skomplikowanego usłojenia.
Jedyna łyżka dziegciu w tej heblowej beczce miodu to jego wykończenie powierzchni. Producent, być może wiedziony chęcią efektu na półce sklepowej, wykańcza te heble jakimś lakierem (i nie żałuje go!). Nie mam zwyczaju rzucać narzędziami a mimo to na powierzchni pojawiły się odpryski lakieru. Chętnie bym hebel pozbawił tego lakieru i zaolejował, ale, z drugiej strony, tak chciał producent.
2005©2017
  Zb. Roman